Loading...

Makaleler

Ana Sayfa / Makaleler
Sporcularda Şİddet Davranişinin Nedenlerİ
Sporcularda şiddet davranışlarının nedenleri; genetik ve biyolojik unsurlar, insan doğasından kaynaklı agresif-saldırgan dürtüler, kimlik ve kişilik inşasını oluşturan ailevi ve toplumsal etkenler şeklinde özetlenebilir.
Devamını Oku
Sosyal Fobİ
Sosyal ortamlarda, toplum içinde kişinin ön plana çıktığı, dikkati üzerine çektiği konuşma-sunum yapma ya da herhangi bir eylemde bulunma durumlarında oluşan sıkıntılı ruh halini tanımlar.
Devamını Oku
Şİzofrenİ
Şizofreni, psikiyatrik hastalıklar içinde tanımlanması 17. yüzyıldan itibaren başlayan bir rahatsızlıktır. 18. yüzyıldan itibaren çeşitli tedaviler uygulanagelmiş olup halen de yeni tedaviler araştırılmaktadır.
Devamını Oku
Kİşİlİk Bozukluğu
Kişilik, bir insanın kendine özgü olan, onun yaşam biçimini oluşturan, bilinçli ya da bilinçdışı bütün düşünce ve davranış kalıplarını ortaya koyan psikolojik özellikleridir.
Devamını Oku
Depresyon
Depresyon, kişinin ruhsal halini derinden etkileyen, sosyal ve mesleki alanlarda büyük sıkıntılar oluşturan en yaygın psikiyatrik hastalıklardan biridir.
Devamını Oku
Cİnsel İşlev Bozuklukları
Cinsellik, insanlığın var oluşundan beri hem hayatın devamı için hem de ruh sağlığı için önemli yer edinmektedir.
Devamını Oku
Bİpolar Bozukluk/ Manİk Depresİf Bozukluk
Bipolar bozukluk ya da halk arasında kullanılan adıyla manik depresif bozukluk; tekrarlayan depresif, manik ya da her ikisini de kapsayan karma dönemlerle seyreden psikiyatrik rahatsızlıktır.
Devamını Oku
Anksİyete Kaygı Bozuklukları
Anksiyete temel olarak kaygı,endişe anlamına gelmekle birlikte sıkıntı, huzursuzluk, daralma gibi kişide oluşabilecek olumsuz duyguları tanımlar.
Devamını Oku
Obsesİf Kompulsİf Bozukluk
obsesif kompulsif bozuklukHalk arasında takıntı bozukluğu adıyla bilinen Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), istemsiz şekilde zihne gelen, kişiyi huzursuz ve tedirgin eden ...
Devamını Oku