Cinsellik, insanlığın var oluşundan beri hem hayatın devamı için hem de ruh sağlığı için önemli yer edinmektedir. İlişkilerin iyi bir şekilde devamında, sağlıklı cinsel hayat önemli derecede yer almakla birlikte ahlaki unsurlar neticesinde genellikle konuşulmaktan imtina edilir.

Bunun sonucunda kişinin alması gereken cinsel bilgilerin eksikliği ve yanlışlığı artar. Organik nedenlerden de kaynaklanabilecek olan cinsel işlev bozukluklarının pek çoğu psikojenik sebeplidir. Bunların başında cinsel istek azalması, tiksinme, orgazm olamama, ağrılı birleşme, sertleşme sorunları, vajinismus ve erken boşalma yer almaktadır. Hastalıkdan utanılması ve gizlenmesi tedavinin başlanmasını geciktirir. Vajinusmus hastalığı, kadın genital organının istemdışı biçimde, cinsel birleşmeye engel olacak şekilde kasılmasıdır. Bu durum kadının kontrolünde değildir, refleksif istemsiz bir kasılma mevcuttur. Tedavisi cinsel psikoterapi ile mümkündür.

Prematür ejakulasyon yani erken boşalma büyük oranda erkeklerde görülen bir hastalıktır. Kişinin karşılıklı tatmin sağlayamadan ejakule olma- boşalma halidir. Yine tedavisi cinsel psikoterapilerle yapılmaktadır.