Tag

Corona virüs

Basın, Blog, Videolar

Şizofreni Hastalarında Coronaya Bağlı Ölüm Riski 3 Kat Daha Fazla

Şizofreni hastalarında Corona virüsünden ölüm oranı bu rahatsızlığı yaşamayanlara oranla yaklaşık 3 kat daha fazla. Bu hastaların bağışıklık sistemlerinde özellikle T hücrelerinde bir takım problemler var. Corona virüs ile mücadele etmekte bağışıklık sistemleri yetersiz kalıyor. Ayrıca hastalıkla ilgili tedaviye ulaşma, düzenli ve sağlıklı beslenme kısıtlılıkları yaşıyorlar. Şizofreni hastalarına aşılanma programında öncelik verilmelidir, Covid riski açısından dikkatli olunmalıdır.

Devamını gör
Blog

Salgın Sürecinde Çocuk Psikolojisi Nasıl Etkileniyor ?

Yetişkinlerin bile anlamakta zorlandığı salgın sürecinde çocuk psikolojisi ayrıntılı değerlendirme gerektiriyor. Mevcut tablonun tam olarak neden kaynaklandığı, nasıl ilerlediği ve tedavisinin nasıl olduğunun çocuğun algılayabileceği şekilde anlatılması gerekir. Güvenlik duygusunun hissettirilmesi en temel konudur.

Devamını gör
Basın, Blog

Salgın Kimler İçin Psikolojik Risk Oluşturuyor?

Salgın tüm toplumu ruhsal olarak etkisi altına alıyor ve psikolojik risk taşıyan bazı kişiler bu etkilerden daha fazla etkileniyor. İnsanların stres karşısında verdiği tepkiler değişkenlik gösterir. Kişilik yapısı, geçmiş yaşam deneyimleri, sosyal destek yapısı ve olanakları herkesin farklı tepkiler oluşturmasına neden olur. Olaya maruz kalma yatkınlığı, içinde bulunduğu toplumun hal ve tavırları bu sürecin şekillenmesinde etkindir.

Devamını gör