Cinsellik; psikoseksüel gelişim, kültürel ve fizyolojik bakımdan kadın ve erkekte bazı farklılıklara sahiptir.

Haberin geçtiği derginin kapak fotoğrafını görebilmek için buraya tıklayınız.

Haberin geçtiği derginin birinci sayfasını görebilmek için buraya tıklayınız.

Haberin geçtiği derginin ikinci sayfasını görebilmek için buraya tıklayınız.

Haberin geçtiği derginin üçüncü sayfasını görebilmek için buraya tıklayınız.

Haberin geçtiği derginin dördüncü sayfasını görebilmek için buraya tıklayınız.

 

Cinsel isteksizlik nedir?

Cinsellik; psikoseksüel gelişim, kültürel ve fizyolojik bakımdan kadın ve erkekte bazı farklılıklara sahiptir. Bu durum cinsel işlev bozukluklarını, her iki cinste ayrı olarak ele almamızı gerektirse de, konu cinsel isteksizlik olduğunda ortak nokta, cinsel etkinliğe karşı ilgi ve istek kaybı olmasıdır. Ayrıca cinsel içerikli düşünceler de belirgin olarak azalmıştır. Bir nevi cinsellik kişinin hayatından çekilmiş gibidir. Olmasa da olur, hatta olmasa daha iyi olur hali vardır. Bu durum en az 6 aydır sürüyor ve kişinin ilişkisini, yaşamını ve/veya psikolojisini olumsuz etkiliyorsa cinsel ilgi-istek bozukluğundan söz edilebilir.

Kadınlardaki durum, erkelere göre farklılık sergiler mi?

Kadınların da, erkeklerdeki gibi cinsel etkinliğe karşı ilgi ve istekleri azalmış veya tamamen bitmiştir. Fakat kadınlarda, fizyolojik farklılıklardan kaynaklanan ve cinsel isteksizlik düşündürecek başkaca belirtiler de vardır.

Bunlar:

1.Cinsel etkinliği kendisi başlatmayıp, partnerinin başlatma girişimlerine de karşılık vermemesi

2.İstemeyerek de olsa bir şekilde cinsel etkinlik başlamışsa, bu süreçten keyif almaması, coşku ve hoşlanma olmaması

  1. Cinsel uyarıcı simgeler (yazılı, sözel, görsel) karşısında uyarılmaması
  2. Cinsel etkinlik sırasında, cinsel organlarda herhangi bir duyum olmamasıdır.

Cinsel isteksizlik herkeste aynı mı olur?

Bu durum kadın erkek arasında farklılık gösterdiği gibi, kişiden kişiye de değişim gösterir.

Cinsel isteksizlik, kişinin cinsel hayatı başladığı ilk günden itibaren olabileceği gibi (yaşam boyu); kişinin olağan geçirmiş olduğu bir cinsel dönemden sonra da (edinsel-sonradan ) başlayabilir.

Ayrıca cinsel isteksizlik yaygın şekilde, her türlü durum ve kişiye karşı görülebileceği gibi, durumsal tip denilen yalnızca belli bir tip durumlar veya belli kişilere karşı da gelişebilir. Örneğin kişi eşine karşı cinsel isteksizlik yaşarken, başka kişilere karşı istekli olabilir.

Cinsel isteksizlik ve cinsel tiksinti farklı mıdır?  

Cinsel tiksinti farklı bir durumdur. Cinselliğe karşı bir direnç, öfke veya karşıt gelme olabilir. Cinsellik esnasında oluşan ter veya meni gibi cinsel sıvılara, ya da bazı vücut bölgelerine karşı fobik kaçınması olabilir. Kirlenme veya hastalık kapma ile ilgili bir kaygıdan, katı ahlaki baskılardan veya bazı kişilik bozukluklarından kaynaklanabilir. Bu kişiler sadece cinsellik alanında değil, hayatlarının başka alanlarında da sorun yaşarlar.

Cinsel isteksizlik tam olarak hastalık olarak karşımıza çıkmadan, önceden anlayabilir miyiz, dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

Başta belirttiğimiz durumlar hastalık tanısı koydurmaya yeterli. Ama iş bu raddeye gelmeden önce de kendini bazı durumlarla belli edebilir. Örneğin cinsel ilişki sırasında zevk almama, ilişki sıklığında azalma, mastürbasyon ve cinsel içerikli rüyalarda azalma durumları varsa dikkatli olunmalıdır. Fakat çiftin birbirine olan sevgileri ve ilişkiye olan duygusal yatırımları azalmaya başlamışsa, ileride oluşacak cinsel sorunların en önemli işaretidir.