Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Emre Tan, ergenlik döneminde dışlananların daha çok estetik yaptırdığını söyledi.

Haber görseline buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ergenlik döneminde dışlananlar daha çok estetik yaptırıyor.

Çağımızda görünür ve bilinir olmak gittikçe daha makbul ve beklenir bir hal almaya başladı. Bu durum hem yaşadığımız ekonomik sistemin hem de insanın temel arzularından kaynaklanmaktadır.

Sevilmek ve beğenilmek her insanın arzusudur. Makam, mevki veya entelektüel açıdan kabul görmek kadar fiziksel açıdan da beğenilmek temel isteklerimizdendir. Özellikle kimlik bütünlüğünün henüz tamamlanamadığı ergenlik çağında bu arzu kendini daha da belli eder. Arkadaş grupları arasında yer almak ve değer görmek,  ergenlerin en önemli isteklerini oluşturur. Yaş günü partisine davet edilmeyen veya teneffüslerde arkadaş grupları arasında kendine yer bulamayan ergenin benlik saygısı ve kendine güveninde düşüşler olabilir. Bu durumların uzun süreli yaşanması ve ergene karşı diğer arkadaşları tarafından uygulanan dışlama, küçük düşürme veya zorbalıklar ergenlik döneminde olduğu kadar ileriki dönem ruh sağlığı açısından da sorun oluşturmaktadır.

İngiltere de 11 ila 16 yaş grubu arasında 2800 ergen arasında yapılan bir çalışmada

gruptan dışlanma, istenmeme, taciz ve zorbalığa maruz kalan ergenlerde kimlik gelişimi önemli oranda darbe aldığı saptanmıştır. Öz saygı ve öz güvenlerinin bozulduğu gibi, fiziksel olarak da kendilerini yetersiz ve çirkin buldukları tespit edilmiş.

Herhangi bir zorbalık veya ruhsal travmaya maruz kalmayan ergenlerde estetik cerrahi yaptırma isteği %1 den az iken, dışlanma, taciz ve zorbalığa maruz kalanlarda bu oran %12 lere çıkmaktadır.

Yetersizlik ve eksiklik hissini, daha iyi ve daha güzel görünerek aşmaya çalışan ergenler estetik cerrah ve kozmetikçilere daha sık başvurmaktadır.

Bu konuda hem ailelerin hem estetik cerrahların uyanık olması gerekmektedir. Basit bir estetik operasyon isteğinin altında gizlenmiş bir travma bulunabilir. Akranları tarafından mağdur edilmiş ergen bu durumu kendine ve çevresine de açıklamaya çekinir ve korkar. Giriştiği fiziksel operasyonlarla arzu ettiği ilgi ve sevgiyi bulamayacağından yaşayacağı ruhsal sorunlar daha da büyük hale gelebilir.

Tekrar estetik operasyon yaptırma girişimlerinde bulunabilir veya cerrahı kötüleyebilir. Depresyon ve davranış bozuklukları görülebilir.

Okullarda özellikle ergenlere yönelik ruhsal danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, akran zorbalığını önleyecek girişimlerde bulunulması büyük önem taşımaktadır.